CZY JESTEŚ CZARUJĄCĄ OSOBĄ? TE 14 CECH O TYM ŚWIADCZY!

by - sierpnia 17, 2017         Każdego dnia spotykamy na swojej drodze setki przeróżnych osób, a mimo to w pamięci pozostają nam tylko nieliczne z nich . Zdarza się bowiem, że wśród setek ludzi, których spotykasz na co dzień , trafia się jakaś "perełka" - czarująca, urocza osoba, z którą wprost uwielbiasz się spotykać i rozmawiać. Zawsze przynosi Ci pozytywne emocje, sprawia, że problemy odchodzą na drugi plan. Zdawać by się wręcz mogło, że wokół niej roztacza się czarodziejska mgiełka...
Takimi właśnie osobami chcemy i zdecydowanie powinniśmy się otaczać.
         Mówię na nich "czarujące osóbki". I wiem z doświadczenia, że posiadają one pewne cechy, które mimo, że nietrudne do wprowadzenia w życie i z pozoru nie aż tak odkrywcze - właśnie te czynią człowieka uroczym i sprawiają, że tak łakniemy jego towarzystwa.
#1 Zapamiętuje imiona wszystkich osób, które poznaje.


Tak, wiem. Ja również mam z tym ogromny problem! Właściwie w momencie, gdy tylko dana osoba oddali się na kilka kroków, już nie pamiętam jej imienia. Później niełatwo tak układać zdania i prowadzić rozmowę, żeby taka wtopa nie wyszła, więc unikanie używania imion opanowałam do perfekcji. Jednak pomyśl - czy nie jest Ci miło, gdy po kilku tygodniach lub nawet miesiącach spotykasz "uroczą osobę" i okazuje się, że mimo tego, iż spotkaliście się wcześniej tylko jeden jedyny raz, ona nadal pamięta jak masz na imię i to właśnie od niego rozpoczyna powitanie? 

Znam chłopaka, który znalazł pewien sposób na ten problem. Z początku uznałam to za dziwne i zdecydowanie śmieszne - teraz jednak myślę, że jest w tym jakaś metoda. Od razu po pożegnaniu nowej osoby zapisywał jej imię i krótki opis w notatniku telefonu, by potem w razie spotkania szybko je odnaleźć. Zresztą... już samo zapisanie sprawiało, że łatwiej mu było dane imię zapamiętać. Więc, jeśli to oglądasz... kolego (tak, Twojego imienia niestety również nie pamiętam. Co za wyczucie!), wiedz, że zwracam honor i w swoim notatniku robię miejsce na podobną listę.

#2 Nigdy się nie spóźnia.


To niebywale istotna cecha, która nie tylko pozwoli Ci zdobyć przyjaciół, ale także sprawdzi się w pracy, gdzie punktualność jest niesamowicie pożądana! W końcu czas, to pieniądz.
"Urocza osoba" nie pozwala, żebyś nadaremnie marnował czas w oczekiwaniu na nią. Zjawia się w umówionym miejscu o ustalonej wcześniej godzinie i nigdy, przenigdy nie wygląda jakby po drodze wpadła w stertę liści, czy dopadła ją nagła ulewa. Ona jest na czas, bo tak to sobie zaplanowała.
Jeśli więc wiesz, że umówiłeś się z kimś na konkretną godzinę i na dotarcie na miejsce potrzebujesz 20 minut, wyjdź z domu 30 minut przed spotkaniem. Zamiast martwić się korkiem, czy spóźnionym autobusem daj sobie czas na to, by uniknąć niepotrzebnych nerwów. Nie tylko będziesz spokojniejszy, ale także sama droga w umówione miejsce będzie o wiele większą frajdą i bardziej relaksującym spacerem po okolicy, niż walką z czasem.

#3 Mówi "proszę" i "dziękuję".


Zwroty grzecznościowe - niby nic wielkiego, ale coraz częściej o nich zapominamy. Dawniej ludzie na ulicach wszystkich witali uśmiechem i wyraźnym "dzień dobry!". Nie ważne - znali się, czy nie - byli życzliwi dla wszystkich bez wyjątku. W dzisiejszych czasach jednak nie licz, że pracując chociażby w galeriowym butiku usłyszysz od wchodzącego klienta jakikolwiek zwrot wskazujący na to, że wita się z Tobą, ponieważ to on, nie Ty, wszedł do konkretnego miejsca. Również podając drobne Paniom w markecie w akompaniamencie szczerego "proszę", by nie musiały "bawić się w grosiki" , nie stawiaj za pewnik, że usłyszysz "dziękuję" w odpowiedzi (póki nie spodziewają się one tajemniczego klienta). Z czasem i Ty zapominasz o wadze tych słów, a w ostateczności przestajesz ich używać, prawda?
"Czarująca osoba" zawsze używa zwrotów grzecznościowych z szerokim uśmiechem na twarzy - na jej "dzień dobry" odpowiada dwa razy więcej osób niż na Twoje, czy moje. Dlaczego? Bo to jej nawyk. Robi to od zawsze i mimo gorszych dni, czy zrzędniętych min obcych nadal wita ludzi ze szczerą radością. Ma w sobie coś, co sprawia, że jej "proszę" i "dziękuję" są jakby prawdziwsze. Wierzy w ich swoistą moc.

4# Jest kulturalna.

Poza samym używaniem zwrotów liczy się również to, w jaki sposób się zachowuje. "Urocza osoba" zawsze jest taktowna. Wie, kiedy przypada czas na żarty, a kiedy należy zachować powagę. Ma szacunek do osób starszych, obcych, a nawet do ludzi, za którymi nie przepada. Wiesz, że możesz przedstawić ją zarówno znajomym, rodzicom, jak i swojej drugiej połówce, ponieważ masz pewność, że zawsze zachowa się odpowiednio i sprawi miłe wrażenie.

#5 Nie ocenia niczego pochopnie.

Jak możesz stwierdzić, że coś jest dobre lub złe, jeśli nie poznałeś jeszcze w całości danego problemu / sytuacji? Niestety zbyt często oceniamy z góry, kierując się jedynie stereotypami albo schematami, które mieliśmy okazję poznać w przeszłości. Wydaje nam się, że wiemy wystarczająco o życiu i jego elementach. To jednak ogromny błąd. Pomyśl - tylko Ty jeden masz setki wspomnień, związanych z tym emocji i decyzji, które podjąłeś (prawidłowych i nietrafionych). Więc jeśli każdy inny człowiek jest tak wielką bazą danych jak Ty, cały ten świat, to jedna wielka masa odczuć, myśli i działań, z których każde wynika z całkiem innych powodów i prowadzi do innych efektów. Nie wiemy nic o życiu, dopóki nie otwieramy się na tę niewiedzę.
Z tego miejsca wywodzi się kolejna cecha...


#6 Jest ciekawa świata.

Poznaje go krok po kroku, człowiek po człowieku. Pyta i chce poznać odpowiedź, słucha i wyciąga wnioski, przygląda się i zachowuje w pamięci ważniejsze obrazy. Chce zdobywać wiedzę o tym, co ją otacza, by móc w pełni ją wykorzystać w swoim codziennym życiu. Nie boi się czegoś nie wiedzieć - to ją tylko motywuje do dalszego poszukiwania odpowiedzi.
Zawsze ma także coś ciekawego do opowiedzenia, jakąś wyczytaną niedawno ciekawostkę, poradę. Wiesz, że rozmowa z nią nigdy nie będzie nudna, czy jałowa.

#7 Ma otwarty umysł.

Nie hamuje jej nieznane, inne, abstrakcyjne. Fascynuje ją to, że każdy człowiek, którego spotyka, to indywidualność jakiej nigdy w pełni nie pojmie. Pragnie chodzić cudzymi ścieżkami, poznawać kierujące innymi emocje, analizować konkretne elementy, by później poskładać je w całość. Intrygują ją rzeczy odległe - bo przecież w tym tkwi całe piękno. Nie w tym, co już wiemy, ale w tym, co dopiero na nas czeka za zasłoną niewiedzy.

#8 Słucha aktywnie.

Samo słuchanie, to dopiero połowa drogi do sukcesu. Dźwięki tak, czy inaczej docierają do naszych uszu, tak jak muzyka płynąca w tle, brzęczenie owadów, czy szum liści na wietrze. Ale czy to wystarczy, byśmy mogli nazywać siebie dobrymi słuchaczami? Absolutnie nie.
Aktywne słuchanie, to nie tylko odbieranie kodu, ale także intensywne go analizowanie, zadawanie pytań, uściślanie niewyjaśnionych fragmentów, odczuwanie emocji podczas rozmowy. Każdy z nas wie, kiedy przełącza się ze słuchacza aktywnego na totalnie biernego. Czy zdarzyło Ci się w rozmowie z kimś na każde pytanie odpowiadać jedynie zdawkowo, a na samą opowieść reagować krótkim "aha"? A więc dobrze wiesz, że sztuka słuchania do najłatwiejszych nie należy. Wymaga nie tylko pełnego skupienia, ale także zaangażowania. Idąc tym tropem...

#9 Poświęca się Tobie w 100%.

Kiedy rozmawiasz z "czarującą osobą", masz wrażenie, że na świecie jesteście jedynie Ty i Ona. Wasza rozmowa mogłaby wpłynąć na dalsze losy świata, a wybór filmu na wspólny wieczór, to decyzja, która zaważy na Waszej przyszłości. Słucha Cię tak intensywnie, jakbyś miał informacje, o które ludzie mogliby się pozabijać. Liczysz się tylko Ty i to, co w Tobie tkwi. Czujesz, że jesteś w tej chwili najważniejszy i to, o czym mówisz rzeczywiście ma dla kogoś poza Tobą równie wielkie znaczenie.
To nie lada wyzwanie - skupić się w pełni na kimkolwiek innym poza sobą samym. Spróbuj choć przez chwilę słuchać kogoś nie myśląc przez pryzmat swoich doświadczeń, czy upodobań. Nie wrzucaj pomiędzy usłyszane od rozmówcy słowa obrazów, które dotyczą jutrzejszego testu, tej fajnej bluzy, którą widziałeś dziś na jakiejś stronie Internetowej, śmiesznym psie z YouTube'a, który tańczył lambadę. Poświęć swój umysł choć na te parę chwil komuś, kto nie jest Tobą. Potrafisz?


10# Jest zawsze szczera z Tobą i z samą sobą.

Nawet, jeśli się z Tobą nie zgadza i wiesz, że ma do tego prawo, to na dodatek z takim szacunkiem odnosi się do Twojego zdania, że nie jesteś w stanie się irytować. Dyskusja o sprzecznych poglądach jest ciekawa, a "urocza osoba" imponuje Ci nie tylko wiedzą na dany temat, ale także sposobem w jaki broni swojego zdania. Nigdy nachalnie, na przekór Tobie. Różnica zdań, to dla niej pole do fantastycznej rozmowy, a nie walki o to, kto ostatecznie "będzie miał rację".
Ponadto potrafi przyznać się do błędu. Z klasą. Wie, że tylko ten, kto nie działa i nie podejmuje decyzji błędów nie popełnia. A ona zdecydowanie smakuje świata!

11# Jej ciało współgra z osobowością.

Czy wiesz, że mowa ciała stanowi ponad połowę komunikatu, który wysyłamy? Same słowa nie znaczą zbyt wiele, jeśli nie są poparte pewnymi ruchami, gestami, czy postawami ciała. Łatwo można odczytać, gdy ktoś kłamie lub się denerwuje. Dlatego ciało jest równie ważne, co słowa.
Poza tym, czy nie zauważyłeś, że "czarująca osoba" ma w sobie pewnego rodzaju klasę? Porusza się lekko, pewnie, z gracją. Rzadko się garbi, czy krzywi. Zazwyczaj siedzi wyprostowana, głowę ma uniesioną i utrzymuje z Tobą kontakt wzrokowy - wszystko to niewymuszenie, całkiem naturalnie.
I nie świadczy to o jej wadach (bo snobka, bo zarozumiała), a wręcz przeciwnie. Oznacza to, że pewnie czuje się w twoim towarzystwie, dobrze jej z samą sobą, jest szczera, autentyczna, niczego nie udaje i nie martwi się o to, jak ją odbierzesz. Panuje nad swoim ciałem, które to doskonale wie jak nosić w sobie tak cudowną duszę.

12# Sprawia, że wspaniale się przy niej czujesz.

Nie tylko sama ze sobą czuje się świetnie, ale także i z Tobą dzieli się tym uczuciem. W pełni Cię akceptuje, bierze pod uwagę każdą Twoją radę, uważnie Cię słucha, interesuje się tym, co czujesz i czego pragniesz. Jesteś szczęśliwy, bo masz dla niej znaczenie i wiesz, że bierze Cię na poważnie.
Razem zawsze dobrze się bawicie. Nieważne: w domu przed telewizorem oglądając ulubiony serial, czy w towarzystwie, na imprezie. To, co jest między Wami, ta nić porozumienia nie znika bez względu na okoliczności.

13# Myśli tylko pozytywnie.

Nawet, jeśli wydarzy się coś przykrego lub popełni błąd, zawsze stara się znaleźć choć jedną zaletę sytuacji i szansę na jej poprawę. Nie myśli w kategoriach "nie uda mi się, bo...". Za każdym razem znajduje złoty środek, by przezwyciężyć przeszkodę i realizować to, w co wierzy.
Marzenia przekuwa w cele, które skrupulatnie, krok po kroku realizuje. Inspiruje Cię.

14# Jest zawsze w pełni sobą.

"Urocza osoba" nigdy nikogo nie udaje. Ma świadomość swoich wad i zalet, swoich mocnych i słabych stron. Wie, że nikt nie jest idealny, a każdy z nas to cud natury. Pragnie, abyś lubił i akceptował ją dokładnie taką, jaką jest i Tobie daje w zamian to samo. Nie ocenia i nie chce być oceniana, słucha i pragnie być wysłuchana. Czuje, wierzy, zdobywa wiedzę - żyje pełnią życia i chce w Tobie również tę ideę zaszczepić.
Jej cel, to bycie spełnioną, szczęśliwą i tego samego chce dla wszystkich. Stąd Twój dobry humor, gdy masz ją obok. Stąd spokój wewnętrzny, gdy w końcu "przegadasz z nią" swoje obawy i problemy. Stąd uśmiech na twarzy, gdy po kilku miesiącach od ostatniego spotkania, widząc Cię na ulicy, krzyczy z daleka Twoje imię. Stąd radość, że udało Ci się spotkać na swojej drodze kogoś tak czarującego.


Więc, jeśli jeszcze nie jesteś taką osobą - zostań nią od dziś.
Bądź miły, wyrozumiały i pewny siebie, a reszta pójdzie jak z płatka.
Stań się dla kogoś TĄ "czarującą osobą".PS Ile z tych 14 cech posiadasz?
Daj znać w komentarzu. Jestem ciekawa! :)Zajrzyj też tutaj:

10 komentarze